Trzebiatów

Trzebiatów

Trzebiatów i Kamień Pomorski to dwa największe w tym regionie miasteczka, liczące ok. 10 tys. mieszkańców i oddalone od morza o ok. 10 km w linii prostej. Trzebiatów stanowi siedzibę gminy. Z Pobierowa do Trzebiatowa jest około 23 km. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z XII-wieku, natomiast w XIII-wieku Trzebiatów dostał prawa miejskie. Trzebiatów, jak na tak niewielkie miasteczko, może pochwalić się wieloma cennymi zabytkami. Co ciekawe, cztery zabytkowe budowle sakralne służą do dziś wiernym w czterech różnych wyznaniach: rzymskokatolickim, grekokatolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim. Zapewne dlatego Trzebiatów nazywany jest miastem czterech kultur.

Co warto tu zobaczyć?

CZTERY ZABYTKOWE BUDOWLE SAKRALNE
  • Pięknie zachowany Kościół Mariacki pochodzi z XIV-wieku. Z tarasu umieszczonego na dziewięćdziesięciometrowej wieży można oglądać panoramę miasta i okolic. Najstarszy dzwon tego Sanktuarium pochodzi z końca XIV-wieku. Służy wiernym wyznania rzymskokatolickiego.
  • Kaplica Św. Ducha została wybudowana na przełomie XIV i XVwieku. Służy wiernym wyznania prawosławnego.
  • Kaplica Św. Gertrudy - wybudowano ją w XV wieku w stylu późnogotyckim. Służy wiernym wyznania grekokatolickiego.
  • Kościół Św. Jana Ewangelisty - wybudowany w stylu neogotyckim. Służy wiernym wyznania ewangelicko-augsburskiego.
RATUSZ

Ratusz z początku XVIII wieku zdobny w wieżę zegarową. Po jego gotyckim, piętnastowiecznym poprzedniku ostały się 3 arkady z zachodniej części budynku.

BASZTA KASZANA

Okrągła Baszta Kaszana, pochodząca z początków XIV wieku. Wieża ta osiąga wysokość 21 metrów, a jej średnica wynosi 5,6 metrów. W przyziemiu można odnaleźć więzienny loch o 4,7 m wysokości. Z tym miejscem powiązana jest pewna legenda, według której w XV wieku jeden ze strażników pilnujących w nocy murów miał upuścić z wieży misę z gorącą kaszą. Spadła ona na głowę jednego z gryficzan szykującego się do szturmu na Trzebiatów. Wypadek ten ocalił miasto przed podstępnym atakiem.

RYNEK STAREGO MIASTA

Rynek Starego Miasta wybudowany w szachownicowym układzie ulic, charakterystycznym dla średniowiecza. Najstarsze kamienice stojące wokół rynku pochodzą z XVI wieku. Ciekawostką tego miejsca jest fakt, że każda z kamienic ma inne wykończenie frontowe. Warto wybrać się tu na spacer, aby podziwiać piękno historii. 

PARK ROZRYWKI POLIGON (ul. Chełm Gryficki 14, tel. 606 197 652)

Jest to idealna atrakcja dla osób, które nieintersują się za bardzo historią, które cenią sobie adrenalinę i brak nudy. W ofercie tego miejsca można znaleźć: trzy pola do paintballa, trenażer skoczków spadochronowych, park linowy, tor off-road i quady, strzelnicę, ośrodek szkolenia taktycznego i saperskiego. 

Ostatnia aktualizacja - Listopad 2021 r. 
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.pobierowo.info.pl nie odpowiada.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00