Nadmorski Szlak Rowerowy wokół Bałtyku R-10 - jak ma przebiegać

Nadmorski Szlak Rowerowy wokół Bałtyku R-10

Trasa R10 jest częścią międzynarodowego projektu okrężnego szlaku rowerowego prowadzącego wokół basenu Morza Bałtyckiego EuroVelo (EV10). Łączna długość trasy to ponad 7,9 tys. km i biegnie ona przez najważniejsze nadmorskie miejscowości, m.in. Gdańsk, Rygę, Tallin, Helsinki, Malmo i Kopenhagę. Cały projekt EuroVelo zakłada powstanie dwunastu międzynarodowych tras rowerowych w całej Europie, których łączna długość ma wynosić ponad 60 tys. km. Przez Polskę mają przebiegać odcinki pięciu spośród nich.

Wyznaczanie przebiegu oraz budowanie szlaków odbywa się według specjalnych kryteriów technicznych. Ich celem jest rozwijanie turystyki rowerowej w całej Europie. Trasy tworzone są w oparciu o już istniejące ścieżki i drogi. Cała sieć zakłada połączenie dużych miast oraz terenów atrakcyjnych turystycznie.

Odcinek szlaku na terenie Polski biegnie prze trzy województwa: warmińsko-mazurskie, pomorskie i zachodniopomorskie. Najważniejsze miejscowości położone na trasie R-10 to między innymi Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Mielno, Kołobrzeg, Ustka, Darłowo, Łeba, Władysławowo, Gdynia i Sopot. Część szlaku jest już gotowa, pozostałe odcinki są obecnie w budowie. Projekt obejmuje nie tylko samych tras, ale również stworzenie bazy atrakcji turystycznych i usług rowerowych na trasie.

Informacje oraz mapa pochodzą ze stron stron www.eurovelo.com oraz eurovelo10.pl
Ostatnia aktualizacja - Listopad 2021 r. 
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.pobierowo.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0