Nadmorska Kolej Wąskotorowa

  • location_on Trzęsacz, ul. undefined
Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Historia nadmorskiej kolei wąskotorowej sięga 1896 roku. Właśnie wtedy, a dokładnie 1 lipca kolej wyruszyła na trasę z Gryfic do Niechorza.  Obecnie trasa jej przejazdu została wydłużona aż do Pogorzelicy. Planowano również kursy do Trzebiatowa jednak zły stan mostu na Redze w Nowielicach oraz zdewastowane torowiska na tym odcinku, nie pozwoliły na uruchomienie tej trasy. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej możliwa była rewitalizacja Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. W jej ramach zmodernizowano starą linię kolejową o długości 10 km na trasie Trzęsacz- Pogorzelica. Odnowiono również wagony (wyposażono je w ogrzewanie oraz nowoczesne toalety). Wyremontowano też zabytkowe budynki dworcowe. Wybudowane zostały także 3 nowe dworce.

Przebieg trasy kolejki:

  • Gryfice Popiele, Rybokarty, Niedźwiedziska, Modlimowo, Paprotno, Karnice, Dreżewo, Trzęsacz, Rewal, Śliwin, Niechorze Latarnia, Niechorze Główne, Pogorzelica Sandra, Pogorzelica
  • W sezonie przewozowym (maj-wrzesień) kolejka wyjeżdża codziennie o 8.40 pierwszym kursem z zajezdni w Gryficach. Po dotarciu do Trzęsacza kursuje ona wahadłowo na trasie Trzęsacz – Pogorzelica. Ostatni kurs, który rozpoczyna się o 17.45 w Pogorzelicy jest kursem powrotnym do zajezdni w Gryficach.

Ostatnia aktualizacja - 2024 r.

Za zmiany w powyższych danych redakcja www.pobierowo.info.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0