Historia Pobierowa - jaka jest historia, co warto wiedzieć, co z

Pobierowo to nadmorska miejscowość wypoczynkowa w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim. Pierwsze informacje o Pobierowie są datowane na 1386r. Osada należała do rodu von Kleist, aż do XVIII wieku, gdy rodzina sprzedała posiadłość. W roku 1820 nastąpiło oddzielenie chłopów od majątku ziemskiego i chłopi utworzyli gminę Małe Pobierowo, podczas gdy majątek zachował nazwę Duże Pobierowo. 

Początki kąpieliskowej charakterystyki Pobierowa, określa się na około 1907 r., kiedy Frohreich wybudował nad morzem hotel „Seeblick”. W tedy również inne rodziny zaczęły się osiadać po zachodniej stronie miejscowości. W okolicy hotelu powstawały nowe budynki. Około 1939 r. Krauze, właściciel wsi przekazał berlińskiemu przedsiębiorcy Gervais około 3000 mórg lasu w Pobierowie, jako działki na sprzedaż pod budowę domków letniskowych.

W tym samym czasie zorganizowano liczne linie busików przewożących pasażerów z Berlina. W ten sposób Pobierowo, z piękną plażą, stało się ulubionym miejscem wypoczynku berlińczyków. W okresie międzywojennym w miejscowości wybudowano ok. 1000 domków wczasowych. Po wojnie domki letniskowe przejął Fundusz Wczasów Pracowniczych, a wczasy w nich stanowiły nagrodę dla wyróżniających się pracowników. W późniejszym okresie przybyło trochę ośrodków wczasowych należących do zakładów pracy.

 

Ostatnia aktualizacja - Listopad 2021 r.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0